27 czerwca br. wyjechaliśmy na „podbój” Mazur. W wycieczce uczestniczyło 36 osób – grupa dzieci niepełnosprawnych z opiekunami. Pogoda była piękna, humor dopisywał i jak się później okazało, wiele zobaczyliśmy. Ośrodki wypoczynkowe położone były w malowniczej scenerii, nad jeziorami Nidzickim i zatoką Uklei, będącą wrotami do wód jeziora Wigry. Codziennie mogliśmy podziwiać piękny zachód słońca i napawać się widokiem spokojnego jeziora. W ciągu kilku dni zobaczyliśmy najważniejsze dla Mazur miejsca – Mikołajki, Ruciane Nidę, Gierłoż, Świętą Lipkę, Studzieniczną.

Podczas jednodniowej wycieczki na Litwę zwiedziliśmy Wilno i Troki. Uczestnicy przez 5 dni zobaczyli m.in.: Studzieniczną, gdzie na wyspie znajduje się od 1728 r. sanktuarium Matki Bożej. Studzieniczną odwiedził Jan Paweł II w czasie przedostatniej pielgrzymki. W miejscu, gdzie wysiadł na ląd stoi dziś jego pomnik, a szlak, którym tu dotarł nazywa się teraz papieskim. Zwiedziliśmy także leżący na terenie Wigierskiego Parku Narodowego klasztor pokamedulski malowniczo położony na wzgórzu nad jeziorem Wigry. Kołysani falami na pokładzie statku z Rucianego Nidy do Mikołajek podziwialiśmy piękno mazurskich jezior: Śniardwy, Guzianka Wielka, Bełdany i Mikołajskie. W Hotelu Gołębiewski miło spędziliśmy czas korzystając z różnorodnych atrakcji Parku Wodnego "Tropikana".

Podczas pobytu na Litwie urzekło Nas piękno architektury starego Wilna. Miasto ma jedną z największych w Europie starówek i wiele zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa kulturowego. Znane jest także ze starych i zabytkowych kościołów, cmentarza na Rossie, gdzie złożono serce marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Ostrej Bramy - jedynej pozostałości dawnych fortyfikacji miejskich - od strony wewnętrznej znajduje się kaplica Ostrobramska ze słynącym cudami obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej. W Trokch podziwialiśmy zamek na wyspie jeziora Galve. Do 1323 r. stolica Wielkiego Księstwa Litewskiego, rezydencja Kejstuta i Witolda wśród jezior. Zamek przez cały XIV w., aż do bitwy pod Grunwaldem w 1410 r. wielokrotnie odpierał ataki Zakonu Krzyżackiego. Miejsce zamieszkania Karaimów, wyznawców judaizmu, nie uznających jednak Talmudu. Osiedli tu XIV w. z inicjatywy Wielkiego Księcia Witolda. Po zwiedzaniu zamku mieliśmy możliwość degustacji regionalnych potraw kuchni karaimskiej-kibinów czyli innej wersji językowej kibinai- pierożków pieczonych z kruchego ciasta z nadzieniem mięsa wieprzowego.

W drodze powrotnej zwiedziliśmy "Wilczy Szaniec" – pozostałość po kwaterze Hitlera w Gierłoży k/Kętrzyna oraz Św. Lipkę, gdzie na a teren kościoła i klasztoru Jezuitów wchodzi się przez ozdobną barokową bramę z I połowy XVIII w. Podziwialiśmy piękną świątynię gdzie jej największą atrakcją są barokowe organy z ruchomymi figurkami, wykonane w 1721 r. przez J. Mesengela z Królewca. Do sanktuarium, nazywanego "Częstochową Północy", przyjeżdżają liczne pielgrzymki, także i my zaliczamy się do tej grupy :). Wspólnie spędzony czas minął szybko a wspomnienia na długo pozostaną w pamięci.

Wycieczka odbyła się dzięki przychylności Wójta i Rady Gminy Rzekuń, sfinansowana była ze środków własnych gminy i funduszu GKRPA.

 

  • Podmiot udostępniający: Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzekuniu
  • Wprowadził(a): Danuta Orzołek
  • Czas wytworzenia: 07-07-11 15:33
  • Czas udostępnienia: 22-07-24 15:12

Historia zmian

Funkcje Biuletynu informacji Publicznej kontrolowane są przez pakiet rozszerzeń JooBIP 0.11.2