Tytuł projektu: Zwiększenie dostępności Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Drwęczy dla osób ze specjalnymi potrzebami na terenie Gminy Rzekuń;

Zadania, działania, które będą realizowane w ramach projektu:

1. Rozbudowa Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Drwęczy o pomieszczenia dostosowane do osób ze specjalnymi potrzebami w ramach zadania zaplanowano przeprowadzenie prac dotyczących rozbudowy Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Drwęczy o pomieszczenia dostosowane do osób ze specjalnymi potrzebami, a w kolejnym etapie – zakup ich wyposażenia (zgodnie z Modelem Dostępnej Szkoły).
2. Przeprowadzenie prac dotyczących rozbudowy Szkoły o salę gimnastyczną dostosowaną do osób ze specjalnymi potrzebami,  a w następnej kolejności – wyposażenie sali w niezbędne sprzęty (zgodnie z Modele Dostępnej Szkoły).
3. Dostosowanie Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Drwęczy do osób ze specjalnymi potrzebami poprzez m. in.:
- Montaż windy wewnętrznej,
- Organizacja sal dydaktycznych dostosowanych do uczniów ze specjalnymi potrzebami,
-  zakup wyposażenia sal: doświadczeń światła, integracji sensorycznej, do terapii logopedycznej, gabinet terapeutyczny rozwoju percepcji wzrokowej i słuchowej
- utworzenie Miejsca wyciszeń

- wyposażenie nowopowstałych sal terapeutecznych zakupione zostaną m.in. pomoce multimed. do zajęć, m.in. pogram multimed. do logopedii, które stanowią wsparcie w zakresie TIK.

4. Rozwiązania adaptacyjne w projekcie celem przystosowania placówki do zmian klimatu:
- Nasadzenie drzew zapewniających naturalne zacienienie (20 sztuk),
-  Utworzenie terenów zielonych - zieleń niska (trawniki) – 800 m2,
- posianie łąki kwietnej – 120 m2.

Grupy docelowe projektu:  wszyscy użytkownicy, w tym osoby ze specjalnymi potrzebami,
Głównymi użytkownikami produktów inwestycji i ostatecznymi jej Beneficjentami będą przede wszystkim uczniowie, nauczyciele i społeczność szkolna związana ze Szkołą Podstawową im. Armii Krajowej w Drwęczy.
Biorąc pod uwagę szersze spojrzenie – użytkownikami produktów inwestycji będą mieszkańcy wsi Drwęcz oraz całej Gminy Rzekuń. Możemy wymienić następujące grupy docelowe:
* Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Drwęczy, w tym przede wszystkim uczniowie ze specjalnymi potrzebami,
* Wychowawcy, nauczyciele i inni pracownicy placówki edukacyjnej,
* Dzieci i młodzież wsi Drwęcz oraz pozostałych miejscowości Gminy działające w ramach sekcji i klubów sportowych,
* Niepełnosprawni mieszkańcy wsi zainteresowani aktywnymi formami spędzania wolnego czasu,
* Dzieci wymagające rehabilitacji ruchowej i ich rodzice,
* Dorośli mieszkańcy Drwęczy i pozostałych miejscowości Gminy, w tym osoby ze specjalnymi potrzebami, korzystający z oferty zajęć sportowych i ruchowych,
* Wszyscy mieszkańcy miejscowości (nowoczesna infrastruktura edukacyjna, wpływająca na poziom jakości życia na wsi).
Przedsięwzięcie przyniesie w dłuższej perspektywie czasu wymierne efekty dla całej miejscowości Drwęcz, poprzez poprawę potencjału rozwojowego miejscowości, podniesienie jej atrakcyjności wobec lepiej wyposażonych ośrodków miejskich.


Cel lub cele projektu:
Celem głównym bezpośrednim projektu jest realizacja działań prowadzących do zwiększenia dostępności Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Drwęczy dla osób ze specjalnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami – poprzez rozbudowę szkoły o pomieszczenia dostosowane do osób ze specjalnymi potrzebami wraz z ich wyposażeniem, dostosowanie przestrzeni szkolnej do osób ze specjalnymi potrzebami (m.in. montaż windy) oraz uzupełniająco rozbudowę szkoły o salę gimnastyczną dostosowaną do osób ze specjalnymi potrzebami (wraz z jej wyposażeniem), wyposażenie sal do zajęć terapeutycznych czy też wprowadzenie rozwiązań adaptacyjnych celem przystosowania placówki do zmian klimatu. Projekt będzie realizowany w okresie od 01.06.2024 r. do 31.12.2026 r.

Efekty, rezultaty projektu:
Efektem planowanej inwestycji jest powstanie dostępnego architektonicznie budynku Szkoły Podstawowej wraz z zapleczem sportowym, który umożliwi wszystkim uczniom, w równy sposób dostęp do edukacji.

Wartość projektu (całkowity koszt projektu) - 6 734 187,76 zł;
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich - 5 724 059,58 zł

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie